Najnowsze wydarzenia
SŁOWACY W SIENIAWIE
Podczas tegorocznych obchodów Dnia Patrona Szkoły Podstawowej w Sieniawie im. T. Kościuszki, gościliśmy grupę uczniów oraz nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły z PecovskejNovejVsi.
Ten pełen atrakcji dzień rozpoczęliśmy od obejrzenia programu artystycznego MAM TALENT, w którym uczniowie sieniawskiej szkoły zaprezentowali swoje muzyczne, taneczne i aktorskie talenty. Następnie nasi goście wybrali się na wycieczkę po Sieniawie- kościół parafialny, krypta rodu Czartoryskich, zespół pałacowo-parkowy i wieża ratuszowa to główne atrakcje, które mogli oni zobaczyć spacerując po naszym pięknym miasteczku. Zwiedzanie zakończyło się w budynku miejscowej szkoły podstawowej, Słowacy z ogromnym zainteresowaniem oglądali sale lekcyjne i pomoce dydaktyczne, z ciekawością pytając o różne kwestie związane z pracą i nauką w polskich szkołach.
Najciekawszym punktem programu okazało się spotkanie integracyjne na Witoldówce, gdzie uczniowie ze Słowacji mieli okazję spotkać się z miejscowymi uczniami, reprezentowanymi przez IV Drużynę Harcerską „Sokoły”. Wspólne zabawy, gry sportowe i rozmowy sprawiły, że bariery językowe przestały istnieć. Serdecznie dziękujemy naszym gościom z PecovskiejNovejVsi za czas spędzony w miłej i przyjaznej atmosferze oraz za cenną wymianę doświadczeń.
D’AKUJEM VAM! DOVIDENIA .
SUROWCE WTÓRNE WYKORZYSTUJĘ PRZEZ CO ZIEMIĘ RATUJĘ

1.Szymon Michalski klasa I c zajęcie I miejsca
2.Emilia Mączka klasa I c zajęcie II miejsca
3.Wiktor Chudecki klasa I c
4.Sebastian Bartuś klasa I c
5.Nikola Lic klasa I c
6.Martyna Szczęch klasa V a
7.Magdalena Mil klasa V a
8.Kamila Buniowska klasa V a
9.Faustyna Dyrda klasa V a
10.Patrycja Musiał klasa VI a
„OJCZYZNA JEST NASZYM DOMEM…”

Sporym zaskoczeniem okazał się „ożywiony” księgozbiór szkolnej biblioteki, który wprowadził widzów w historię uchwalenia pierwszej w Polsce i w Europie konstytucji.
Piękna scenografia oraz oprawa muzyczna wywołały wiele emocji, zaś uczniowie z klasy IIIb podbili serca publiczności żywiołowym i oryginalnym tańcem, wykonanym w przepięknych ludowych strojach.
Przesłaniem całego występu były słowa: „Ojczyzna jest naszym domem, który należy szanować”, dlatego też wszyscy aktorzy, wokaliści i tancerze zakończyli spektakl wzruszającym wykonaniem piosenki „Mój dom”.
Uroczystość przygotowali:
Katarzyna Drapała – reżyseria
Elżbieta Majcher – oprawa taneczno-muzyczna
Bernadetta Sawa-Kubrak i Artur Grabowiec – scenografia
Piotr Majcher- obsługa techniczna
Ciebie nie ma, lecz JESTEŚ
Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Podstawowej w Sieniawie Pan Krzysztof Kolasa, Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia sumiennie dbają o to, by co najmniej dwa razy w roku uczcić pamięć głównego darczyńcy, bez którego nie miałoby szansy działać stowarzyszenie. Pierwszy raz w rocznicę jego śmierci, po raz drugi w trakcie rozdawania stypendiów dla najzdolniejszych uczniów. Ponadto rokrocznie harcerze sprzątają grób rodziny Michalskich przed dniem 1 listopada.
Uczniowie, którzy w 2011 roku przywitali w murach naszej szkoły, Pana Kazimierza Michalskiego, są już gimnazjalistami i licealistami. Obecnie coraz młodsze pokolenie stara się wypracować jak najlepsze wyniki w nauce i zasłużyć na stypendium ufundowane przez Pan Kazimierza. Wśród tych uczniów, którym zależy na zdobywaniu wiedzy, nie ma osoby, która nie wiedziałaby, kim był i czego dokonał w swoim życiu Pan Kazimierz Michalski. Z jego spuścizny skorzystało już wiele zdolnych dzieci. Cel, jaki przyświecał darowiźnie, zapisanej w testamencie przez Pana Kazimierza, na rzecz Szkoły Podstawowej w Sieniawie – to krzewić wiedzę i nagradzać za trud nauki.
Po mszy świętej reprezentacja młodzieży szkolnej wraz z dyrektorem udała się na cmentarz, gdzie na grobie rodziny Michalskich, w którym również spoczął Pan Kazimierz i jego żona Janina, złożono kwiaty i zapalono znicze.
V EDYCJA TURNIEJU O PUCHAR DYREKTORA
PINGPONGOWE ZMAGANIA

dziewcząt i chłopców klasy IV i kl. V - VI.
Zawody zorganizowali i prowadzili nauczyciele Piotr Majcher i Sebastian Padiasek. W turnieju wzięło udział pięć szkół podstawowych z terenu Gminy Sieniawa. Najlepsza w ogólnej klasyfikacji była szkoła z Sieniawy. Uczniowie tej szkoły okazali się niepokonani. Pierwsze miejsce w kategorii dziewcząt kl. IV zajęła Karolina Ożga, zaś w kategorii chłopców najlepszy okazał się Marcin Stawarz. W grupie kl. V-VI uczniowie z Sieniawy nie dali rywalom żadnych nadziei – pierwsze miejsce wśród dziewcząt przypadło Małgorzacie Grycko, a z chłopców poza zasięgiem rywali okazał się Adam Łakota. W przerwie między meczami można było zjeść ciepły posiłek, a na zakończenie turnieju zawodnicy otrzymali medale i dyplomy ufundowane przez Dyrektora Szkoły Podstawowej w Sieniawie oraz Centrum Kultury Sportu i Rekreacji ,,Sokół” w Sieniawie.Na zakończenie podziękowania za sprawną organizację turnieju na ręce wszystkich nauczycieli wychowania fizycznego złożył dyrektor Krzysztof Kolasa, zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy za rok.
NIAZASTĄPIENI I SPEŁNIENI ...

23 stycznia uczniowie klasy II a zaprezentowali krótką część artystyczną, na którą złożyły się wiersze, piosenki oraz taniec ,,Belgijka". Na zakończenie młodzi artyści odśpiewali tradycyjne ,,Sto lat" oraz wręczyli własnoręcznie wykonane prezenty. Następnie rodzice uczniów zaprosili dostojnych gości na słodki poczęstunek. Przy kawie i herbatce oraz serdecznych rozmowach czas mijał bardzo szybko, a wspólne kolędowanie umilało czas. Niestety, mimo radosnej i podniosłej atmosfery trzeba było opuścić gościnne progi CKSiR ,,Sokół" i wrócić do codziennych obowiązków.
Sukcesy uczniów sieniawskiej podstawówki.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sieniawie im. Tadeusza Kościuszki mogą się pochwalić dużymi osiągnięciami w konkursach kuratoryjnych o zasięgu szkolnym, rejonowym i wojewódzkim. Chętni brali udział w konkursach z języka polskiego, historii, matematyki, języka angielskiego i języka niemieckiego. Najzdolniejsi zakwalifikowali się do II etapu. Dwoje uczniów Piotr Pich i Weronika Mucha z historii. Z matematyki zakwalifikowało się czworo Małgorzata Grycko, Jakub Radawiec, Piotr Pich i Amelia Kolczak. Zwycięzcami zostali Piotr Pich z klasy VIa i Amelia Kolczak z klasy VIb, którzy reprezentowali naszą szkołę i gminę w finale wojewódzkiego konkursu z historii i z matematyki.
Dyrektor szkoły i nauczyciele są bardzo dumni z osiągnięć swoich uczniów i życzą im dalszych sukcesów. Gratulujemy!
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
„UCZNIOWIE, KTÓRZY ZAKWALIFIKOWALI SIĘ DO II ETAPU ” ( PDF )

Mikołajki w naszej szkole
Tegoroczny Mikołaj miał bardzo dużo pracy. Podobno zaczął rozdawać prezenty już w piątek 4 grudnia a zakończył dopiero w poniedziałek 7 grudnia. Mikołaj, który przy pomocy dwóch Mikołajek, obdarowywałcukierkami, ufundowanymi przez Radę Rodziców,uczniów wszystkich klas Szkoły Podstawowej w Sieniawie, był Mikołajem poniedziałkowym. Co z tego, że ostatni, skoro sprawił dzieciom dużo radości i oczekiwano go od samego rana. Nasłuchiwano dźwięku dzwonka i odgadywano, do której klasy już zawitał oraz jak długo trzeba będzie czekać, aż przeszkodzi w lekcji. W zdumienie wprawiła Mikołaja ilość „grzecznych dzieci”. W zasadzie, nie spotkał na swej drodze ani jednego łobuza. Nawet rózgi były osłodzone cukierkami a zadbał o nie Samorząd Uczniowski. Czyżby ten błogi stan miał utrzymać się aż do końca roku szkolnego?
Na pewno nauczyciele i rodzice tego by sobie życzyli, ale czy uczniowie również?
Serdeczne podziękowania dla Mikołaja i jego Pomocnika składa Rada Rodziców.
Stypendia im. Kazimierza Michalskiego
Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej w Sieniawie,
3 grudnia 2015 roku, czwarty raz przyznało stypendia dla najzdolniejszych uczniów, za wyniki w nauce osiągnięte w roku szkolnym 2014/2015. Warunkiem otrzymania stypendium, tak jak w poprzednich latach, była średnia ocen wynosząca minimum 5,00 oraz wykazanie się przynajmniej bardzo dobrym zachowaniem.
Uroczystość wręczenia stypendiów tradycyjnie odbyła się w budynku Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji „Sokół” w Sieniawie. Rozpoczął ją krótki film przygotowany przez Pana Piotra Majchra, przybliżający życie i pracę ŚP. Kazimierza Michalskiego, który był pomysłodawcą i fundatorem nagród. Po nim nastąpiła część artystyczna w wykonaniu młodzieży, pod kierownictwem nauczycieli.
W następnej kolejności głos zabrał dyrektor szkoły i jednocześnie Prezes Stowarzyszenia Pan Krzysztof Kolasa. Powitał zaproszonych gości – nagrodzonych uczniów, dumnych rodziców, nauczycieli, proboszcza sieniawskiej parafii Księdza Jana Grzywacza i zastępcę burmistrza Miasta i Gminy Sieniawa Pana Janusza Świta, przewodniczącą Rady Rodziców Panią Martę Chamik oraz osobę, która od kilku lat bezinteresownie służy pomocą w rozliczaniu finansowym Stowarzyszenia Panią Elżbietę Pokrywkę. Przypomniał, że to już czwarta uroczystość tego typu, na których do tej pory rozdano 54 tysiące złotych i wyraził nadzieję, że w przyszłym roku uda się spotkać w tym samym gronie na małym jubileuszu 5 rocznicy rozdawania stypendiów.
Ksiądz proboszcz zachęcał do brania przykładu z życia Pana Kazimierza, które cechowała niezwykła skromność oraz chęć zostawienia po sobie spuścizny motywującej młodych ludzi do zdobywania wykształcenia.
Zastępca burmistrza Janusz Świt przypomniał, że nie tylko młodzież sieniawskiej podstawówki otrzymała pomoc od Śp. Kazimierza Michalskiego, ale również sportowcy „Sokoła” Sieniawa, Parafia Sieniawa i bliskie sercu Pana Kazimierza Liceum im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu.
Kulminacyjnym punktem uroczystości było odebranie przez uczniów z rąk Prezesa Stowarzyszenia Pana Krzysztofa Kolasy, pamiątkowych dyplomów, potwierdzających otrzymanie stypendium w kwocie 500, 00 zł, a przez rodziców, dumnych ze swoich dzieci, listów gratulacyjnych.
Stypendia otrzymało 31 uczniów: Brzęczka Angelika, Korchowiec Zuzanna, Majcher Martyna, Marcichów Tomasz, Mazurkiewicz Wiktor, Szczęch Martyna, Chamik Gabriela, Czopik Natalia, Janowska Julia, Żemła Michał, Bartuś Natalia, Buniowska Patrycja, Bursztyka Emilia, Chamik Izabela, Grycko Małgorzata, Mucha Weronika, Musiał Patrycja, Pich Piotr, Dyndał Weronika, Gardzielik Emilia, Kolczak Amelia, Bursztyka Martyna, Czopik Anita, Majcher Łukasz, Rzędzicki Marek, Wolanin Paulina, Czajka Karol, Frączek Dominik, Frodyma Andżelika, Paluch Emilia, Pieńczak Karolina
DZIEŃ NAUCZYCIELA
Dzień Edukacji Narodowej
Święto Edukacji Narodowej obchodziliśmy we wtorek, 13 października. Przy licznie zgromadzonej widowni, w obecności rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości wystąpili na scenie uczniowie klasy VIa, z programem artystycznym pt. „Szkoła naszych marzeń”, w którym mieli możliwość zaprezentować (niewątpliwie wielkie) talenty aktorskie i recytatorskie. Przy okazji „ zebranie samorządowe”, ukazane w krzywym zwierciadle, uzmysłowiło wszystkim, że szkoła, do której uczęszczają, jest właśnie tą wymarzoną, najlepszą, najwspanialszą, gdyż właśnie tutaj mają szansę na wszechstronny rozwój, przy życzliwym wsparciu kadry pedagogicznej i pracowników szkoły. Następnie młodzi wykonawcy, z różnych klas, z artystycznym rozmachem wyśpiewali życzenia w przygotowanym -specjalnie na tę chwilę - koncercie. Po części nieoficjalnej głos zabrał pan Krzysztof Kolasa. W swoim wystąpieniu skierował do zebranych nauczycieli, pracowników administracji i obsługi podziękowania, za codzienną pracę z dziećmi i przekazywaną im wiedzę. Za poświęcenie i zaangażowanie w wykonywanie obowiązków, wręczył nagrody dyrektora. Tym miłym akcentem akademia została zakończona. Święto z pewnością pozostanie w pamięci uczestników, a złożone życzenia będą motywowały wszystkich do jeszcze bardziej wydajnej pracy przez cały rok szkolny.
WITAJ SZKOŁO !
Inauguracja roku szkolnego 2015/2016
1 września 2015 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Sieniawie im. Tadeusza Kościuszki rozpoczęli kolejny rok szkolny. Spotkanie na sali gimnastycznej poprzedziła uroczysta msza św. Następnie uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami udali się do szkoły na akademię. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego. Dyrektor szkoły- Krzysztof Kolasa serdecznie powitał wszystkich zebranych. Szczególnie ciepłe słowa skierował do najmłodszych z oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych, natomiast uczniom klas starszych życzył dużo entuzjazmu i zapału w zdobywaniu codziennej wiedzy, uzyskiwania bardzo dobrych wyników w nauce. Po przemówieniu wychowawcy zaprosili swoich podopiecznych do klas, w celu omówienia spraw organizacyjnych. Tak minął pierwszy, jeszcze prawie wakacyjny i bezstresowy dzień w szkole.
DZIEŃ PATRONA 2015
DRODZY UCZNIOWIE, PIELĘGNUJCIE I ROZWIJAJCIE SWOJE TALENTY!
Do zobaczenia za rok!
ROZWESEL MAMĘ


Mama to wielkie słowo, które jest synonimem miłości, ciepła, dobra i szczęścia rodzinnego.
Dla każdego dziecka mama to najważniejsza osoba w życiu, należy więc pielęgnować więzi rodzinne, dlatego
26 maja 2015r. dzieci z oddziału przedszkolnego grupy 0 B pod opieką Pani Zofii Jazienickiej przygotowały wspaniałą uroczystość z okazji Dnia Matki.
Sala przedszkolna stała się sceną, na której najmłodsi w pięknych strojach zaprezentowali bogaty program artystyczny. Wierszem, piosenką, tańcem, scenkami dramowymi złożyli życzenia dla mam.
Podczas wręczania kwiatów uściskom nie było końca. Po prezentacji słowno-muzycznej wszyscy zasiedliśmy do słodkiego poczęstunku. Podniosła atmosfera uroczystości dostarczyła wszystkim mamom wielu niezapomnianych wzruszeń.
Wdzięczne mamy uczniów kl. 0 B
EGZAMIN SZÓSTOKLASISTY-2015


DZIEŃ BABCI I DZIADKA
30 stycznia 2015r. tuż przed feriami zimowymi, wychowawczynie klas pierwszych p. Genowefa Wikiera oraz p. Agnieszka Bednarz przygotowały swych wychowanków do występu na sympatycznej uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Roztańczone i rozśpiewane wnuki były źródłem dumy i radości dla głównych zaproszonych gości – seniorów.
Pragniemy wyrazić naszą wdzięczność Rodzicom uczniów klasy Ia i Ib za przygotowanie słodkiego poczęstunku dla zaproszonych gości.
Zabawa karnawałowa 29.01.2015
Tegoroczna zabawa karnawałowa w naszej szkole odbyła się 29 stycznia 2015 r. Była ona podzielona na dwa etapy –oddzielne imprezy. Pierwszamiała miejsce w godzinach przedpołudniowych i bawili się na niej uczniowie z klas młodszych.Druga impreza odbyła się po południu, trwała do wieczora i uczestniczyli w niej uczniowie z klas czwartych piątych i szóstych. Po intensywnej zabawie bardzo chce się jeść i pić, o czym doskonale wiedzą rodzice. W klasach przygotowali dla swoich pociech poczęstunek, były kanapki, ciasta, owoce i soki. Często w wydzielonej części sali wychowawcy i uczniowie organizowali sobie zabawy klasowe. Wszyscy uczestnicyzabawy wspólnie bawili się przyskocznej i głośnej muzyce na sali gimnastycznej. Większość uczniów i niektórzy nauczyciele stanęli na wysokości zadania i pozakładali stroje karnawałowe.
JASEŁKA W NASZEJ SZKOLE…
19 grudnia 2014 w naszej szkole rozpoczęliśmy świętowanie Bożego Narodzenia. Uroczystość otworzył spektakl pt."Czwarty król w Betlejem", przygotowany przez uczniów klas III i V. Nad scenariuszem i reżyserią czuwały - p. Joanna Mazur i s. Urszula Majcher,stroną muzyczną zajmowała się p. Elżbieta Majcher, nagłośnieniem – p. Piotr Majcher, zaś dekoracjami – p. Bogusław Bartuś.
Na scenie pojawił się główny bohater - Król, żołnierze rzymscy, karczmarz, biedak, chłopiec, kobieta ratująca dziecko, aniołowie i oczywiście najważniejsi Bohaterowie - Święta Rodzina z Małym Jezusem.
Scenariusz został opracowany na podstawie legendy chrześcijańskiej "Czwarty Mędrzec ze Wschodu". Znana jest zapewne opowieść o Trzech Mędrcach Wschodu (zwanych też Trzema Królami), którzy zobaczywszy Gwiazdę podążyli za nią do Betlejem, ażeby złożyć swe dary u stóp Dzieciątka Jezus.
Legenda zaś opowiada o Czwartym Mędrcu, który też poszedł śladem cudownej Gwiazdy, lecz nie stanął wraz z braćmi przed obliczem Dzieciątka. Jego podróż rozciągnęła się w czasie. Oglądając to przedstawienie mogliśmy towarzyszyć owemu Królowi w jego wędrówkach i próbach, w jego niezmordowanych wieloletnich poszukiwaniach, usłyszeć o jego tęsknocie i o zwycięstwie, które przyszło w chwili ostatecznego zwątpienia?
Po części artystycznej nastąpiło przekazanie Światła betlejemskiego, przyniesionego przez harcerzy. W tym dniu w naszej szkolnej społeczności gościł
Ksiądz Proboszcz - Jan Grzywacz, który odczytał fragment Ewangelii i przewodniczył wspólnej modlitwie oraz skierował do wszystkich okolicznościowe słowo.
Następnie Dyrektor Szkoły - p. Krzysztof Kolasa złożył nauczycielom i uczniom świąteczne życzenia, jak również rozdał opłatki. Z radością w sercu i kolędą na ustach wszyscy udali się do klas, by tam wraz z wychowawcami podzielić się opłatkiem.
PASOWANIE NA UCZNIA
Dnia 30 października 2014 r. w naszej szkole miało miejsce bardzo ważne wydarzenie – uczniowie klas I a, I b oraz I c zostali pasowani na uczniów. Uroczystość odbyła się w sali CKSiR „Sokół” , uświetnili ją swoją obecnością Burmistrz Miasta i Gminy Sieniawa, Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Sieniawie, licznie zgromadzeni rodzice oraz uczniowie starszych klas wraz z wychowawcami. Zanim nastąpiła podniosła chwila pasowania, uczniowie wykazali się wiedzą, umiejętnościami artystycznymi oraz odwagą. Realizując program artystyczny przygotowany przez Panią Agnieszkę Bednarz, Panią Genowefę Wikiera oraz Pana Tomasza Dąbrowskiego kandydaci na ucznia udowodnili, że potrafią śpiewać, tańczyć i recytować wiersze. Młodzi artyści za swe piękne popisy byli nagradzani gromkimi brawami, które raz po raz wybuchały na widowni. Po emocjonujących chwilach, nadszedł moment na najważniejszą część uroczystości – pasowanie na ucznia szkoły. Dzieci w podniosłej atmosferze przed sztandarem szkoły ośpiewały uroczyste ślubowanie, po czym Pan Dyrektor Krzysztof Kolasa każdo dziecko przyjął do grona braci uczniowskiej, poprzez symboliczne dotknięcie ramienia wielkim ołówkiem. Po uroczystości pasowania wychowawcy wraz z przedstawicielami trójek klasowych wręczyli podopiecznym drobne upominki w postaci książek. Miłą uroczystość zakończył słodki poczęstunek w klasach przygotowany przez rodziców.
Mikołajki 2014
Tradycją już stało się, że w okolicach dnia Świętego Mikołaja, po naszej szkole, wędrują urocze i uśmiechnięte Mikołajki, roznosząc dzieciom cukierki. Słodkości ufundowane są przez Radę Rodziców. W tym roku towarzyszyły one Mikołajowi, co było dużym zaskoczeniem, ale jednocześnie sprawiło ogromną radość dzieciom. Każdy obecny tego dnia w szkole uczeń, został poczęstowany cukierkiem. Mikołaj włączył się również w rozdawanie prezentów klasowych. Otrzymanie upominku wcale nie było takie łatwe jakby się wydawało. Niektórzy by go dostać musieli wykazać się nie lada umiejętnościami – robili pompki, śpiewali, byli przepytani z modlitw i to nie tylko tych podstawowych. Oby radość, uśmiech i pożyteczna zabawa towarzyszyły nam nie tylko w Dzień Świętego Mikołaja.
Serdeczne podziękowania dla „Mikołaja” składa Rada Rodziców.
STYPENDIA
Uczniowie sieniawskiej podstawówki otrzymali stypendia
Uczniowie i absolwenci Szkoły Podstawowej w Sieniawie po raz trzeci otrzymali stypendia naukowe im. Kazimierza Michalskiego za szczególne osiągnięcia w roku szkolnym 2013/2014. Potwierdzenia odebrali z rąk Pana Krzysztofa Kolasy – prezesa zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Podstawowej w Sieniawie i jednocześnie wieloletniego dyrektora szkoły. Wręczenie stypendiów odbyło się 13 listopada 2014 r. w sali widowiskowej CKSiR „Sokół” w Sieniawie. Uroczystość rozpoczęto powitaniem przybyłych gości: Burmistrza Miasta i Gminy Sieniawa - Adama Wosia, Przewodniczącej Rady Gminy – Danuty Król, Zastępcy burmistrza – Janusza Świta, Proboszcza Parafii Sieniawa – księdza Jan Grzywacza oraz rodziców, krewnych i przyjaciół nagrodzonych uczniów. Przedstawiono program artystyczny przygotowany przez dzieci z klas drugich, obrazujący zebranym, w jak pięknym kraju żyjemy. Pan Krzysztof Kolasa podziękował za trud włożony w przygotowanie przedstawienia i krótko przypomniał fundatora stypendiów – śp. Kazimierza Michalskiego, którego pamięć jest cały czas żywa wśród społeczności szkolnej, a stypendyści jeszcze pamiętają jego przyjazdy do naszej miejscowości. Absolwenta i darczyńcę wspominali również Burmistrz Adam Woś i Proboszcz Jan Grzywacz. Bohaterami dalszej części uroczystości stali się najzdolniejsi uczniowie i absolwenci, którzy wychodząc po odbiór stypendiów słyszeli w tle opis swoich zainteresowań i zdolności. Za osiągnięcia w roku szkolnym 2013/2014 stypendia otrzymało czterdziestu uczniów: Buszta Aneta, Mazurkiewicz Eliza, Bartuś Natalia, Grycko Małgorzata, Majcher Łukasz, Czopik Anita, Kolczak Amelia, Paluch Wiktoria, Pieńczak Karolina, Rudzińska Ewa, Boruta Wiktoria, Chamik Izabela, Dyndał Weronika, Frodyma Andżelika, Kapka Dominika, Mucha Weronika, Buniowska Kinga, Bursztyka Emilia, Czupik Jakub, Gardzielik Emilia, Pich Piotr, Rzędzicki Marek, Siry Dagmara, Wolanin Paulina, Musiał Patrycja, Pielach Klaudia, Radawiec Agnieszka, Tabin Oliwia, Wawryszko Paulina, Buniowska Patrycja, Bursztyka Martyna, Czajka Karol, Łuszczek Paula, Ostrowska Paulina, Ożga Klaudia, Szykuła Szymon, Frączek Dominik, Kisiel Julia, Koperska Gabriela, Mróz Patryk.
50 lat minęło...
Dalsza gala miała przebieg w Centrum Kultury Sportu i Rekreacji Sokół . Podniosłość ceremonii podkreśliła obecność szałamaistek i pocztów sztandarowych z okolicznych szkół. Ten szczególny dzień stał się wyjątkową okazją, do wyrażenia wdzięczności wszystkim, którzy szkołę budowali, tworzyli i tym, którzy kontynuują w niej misję nauczania i wychowania. Im właśnie, po odśpiewaniu hymnu państwowego, dzieci zadedykowały na scenie widowisko pt. „ 50 lat minęło”. Największy aplauz wywołał krakowiak , żywiołowo wykonany przez pierwszoklasistów. Dla widowni brawurowo zatańczyły pary, w składzie: Emilka Kubrak- Szymek Czekierda, Weronika Jagusztyn- Patryk Bartuś, Lenka Dziaduch- Adrian Biliński, Zuzia Podkalicka- Szymek Paluch, Julka Paluch- Maks Kipczak, Milenka Panieczko- Paweł Kolczak, Wanessa Ciurko- Mateusz Budzyń, Ola Niemiec- Karol Dziedzic, Ola Wilkoń- Kuba Wojtaszek, Lila Lic- Piotruś Wojtasik, Jagoda Stawarz- Kuba Duda, Kasia Kubrak- Norbert Niemiec, Ania Wilkoń- Andrzej Chamik, Paulinka Szczęch- Karol Janusz, Amelka Rudzińska- Wojtek Rusinek.
Bardzo dużym uznaniem cieszyła się też część literacko- muzyczna, w której uczniowie klas IV-VI stworzyli wspaniałe kreacje piosenkarskie, aktorskie i recytatorskie. Na scenie zaprezentowali się : Czopik Anita VIa, Majcher Łukasz- VIa , Litwin Wiktoria- VIa, Mazur Kacper VIa, Rzędzicki Marek VIa, Ogryzek Miłosz VIa, Kipczak Wojciech VIa, Bursztyka Martyna VIa, Kubrak Sebastian VIb, Ożga Klaudia VIb, Sęk Aleksandra VIb, Ostrowska Paulina VIb, Paluch Emila VIb, Frodyma Andżelika VIb, Pieńczak Karolina VIb, Musiał Gabriela VIb, Mazur Mateusz Va, Radawiec Jakub Va, Radawiec Krzysztof Va, Pich Piotr Va, Bartuś Natalia Va, Grycko Małgorzata Va, Chamik Izabela Va, Bożek Martyna Va, Bursztyka Emila Va, Buniowska Kinga Va, Siry Dagmara Va, Musiał Patrycja Va, Ożga Patrycja Vb, Kolczak Amelia Vb, Majcher Gabriela Vb, Jagusztyn Julia Vb, Gardzielik Emila Vb, Czercowy Roksana Vb, Mrozek Szymon Vb , Mazurkiewicz Wiktor IVa, Czopik Natalia IVb, Baran Aleksandra IVb, Żemła Michał IVb.
Zaproszeni goście, dzięki przedstawieniu , mogli na krótko wrócić do chwil, które były ich udziałem- a jeśli towarzyszyły temu wzruszenie i humor- to brawa dla młodych wykonawców! Wspomnień ciąg dalszy został uzupełniony o prezentację multimedialną i błyskotliwą narrację. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych dyrektorów, nauczycieli, pracowników urzędu oraz uczniów sieniawskiej podstawówki.
W dalszej, refleksyjnej części, głos zabrał dyrektor Krzysztof Kolasa - w kilku słowach przybliżył zgromadzonym na sali historię sieniawskiej oświaty, a następnie poprosił o wystąpienie burmistrza Adama Wosia. Włodarz miasta, ze szczególnym szacunkiem powitał swoich byłych dyrektorów szkół i nauczycieli. Podkreślił ich wkład pracy w wychowanie kilku pokoleń i zaakcentował rolę pedagogów w kształtowaniu postaw młodego człowieka i wielkiej odpowiedzialności za ich późniejsze funkcjonowanie w społeczeństwie.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczanie pamiątkowych medali. Uhonorowani zostali: Mieczysław Golba – Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Lucjan Kuźniar- Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Jacek Wojtas – Podkarpacki Kurator Oświaty , Jaroslav Baňas - Starosta Pecovskiej Novej Vsi ,Valentína Krajňáková- Dyrektor Zespołu Szkół na Słowacji, Ks. Proboszcz- Jan Grzywacz. Burmistrzowie i Naczelnicy miasta: Kazimierz Mazur, Ryszard Dyrda, Lesław Mazurkiewicz, Franciszek Woś, Wacław Mikulski.
Dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Sieniawie: Danuta Król, Janina Długoń, Czesław Długoń, Stanisława Bukowa,
Medal otrzymali również: Adam Woś, Janusz Świt, Władysława Stawarska, Tadeusz Biernat, Jan Śliwa, Teofila i Janusz Zytek, Monika Misiak.
Na koniec dyrektor złożył podziękowania wszystkim, którzy wspierali , wspierają finansowo, i rzeczowo naszą szkołę. Oto sponsorzy :
Śp. Pan Kazimierz Michalski- najstarszy absolwent Szkoły Podstawowej w Sieniawie
Andrzej Brzyski-właściciel / Owner , Bio- Concept Plus, Sieniawa
Tadeusz Biernat- „Apteka im. A. Mańkowskiego” , Sieniawa
Jan Śliwa- „Nadleśnictwo Sieniawa”, Sieniawa
Teofila i Janusz Zytek- Firma „Zyteks”, Sieniawa
Maria Drapała- Sieniawa
Monika Misiak- „Bank Spółdzielczy w Rzeszowie” Sieniawa
Państwo Dorota i Paweł Brzozowscy- Przychodnia „Medic Dor” w Sieniawie
Bartłomiej Chmielecki- „Firma Handlowo- Usługowa Tech- Mot” Sieniawa
„Gran- Tech Sp. Z oo.Sp.k.”, Wylewa
Robert Mazur-“ Okno- Center Plus s.c. Siusta R”. Sieniawa- Leżajsk
„Zakład Rolniczo- Przemysłowy Farmutil HS S.A.”Kaczory
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe ZAWPOL Sp. z o.o. Pigany
Jan Skalski- „Spółdzielnia S.Ch.”Sieniawa
Jubileusz szkoły był okazją do wspomnień, które choć minione zawsze pozostają w pamięci, chociaż czas je porządkuje, czasem dodaje blasku … a dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje je ponownie. Trudno, bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia. „ Podróż sentymentalna w czasie” zakończyła się tu i teraz. Ukłony dla wszystkich, którzy zechcieli swoją obecnością uświetnić to ważne , historyczne wydarzenie. Serdeczne podziękowania dla nauczycieli, za ogromne zaangażowanie przy organizacji tej jedynej w swoim rodzaju- szczególnej imprezy. Wszystkim życzymy udziału w jubileuszu 100-lecia szkoły i sprawozdania z jej obchodów dla kolejnych pokoleń, twórców nowych, niezapisanych jeszcze kart historii Szkoły Podstawowej w Sieniawie im. Tadeusza Kościuszki.
Krystyna Pieczonka
DZIEŃ MATKI
Druga rocznica śmierci K.MICHALSKIEGO
Reprezentacja uczniów Szkoły Podstawowej w Sieniawie im. Tadeusza Kościuszki w Finale Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego
zobacz więcej ... ( PDF )

Sprawdzian szóstoklasistów.
1 kwietnia 2014 r. (to nie Prima Aprilis) uczniowie klas VI napisali swój drugi „duży” sprawdzian. Z pierwszym zmierzyli się, gdy przyszło im opuścić nauczanie początkowe – kończąc III klasę. Nie było płaczu, lamentów ani nawet większego strachu. Nikt też nie wybrał się na wagary. Wszyscy byli dobrze przygotowani – mieli długopisy, ołówki oraz gumki, linijki i awaryjnie chusteczki higieniczne, no i głowy, a co w głowach okaże się za jakiś czas. POWODZENIA.
Powitanie wiosny z klasą VI a
Powitanie wiosny
W tym roku wiosnę powitano nie tylko zgodnie z kalendarzem, ale i w zgodzie z naturą. 21 marca 2014 roku, w klimacie bardziej letnim, niż wiosennym, wychowawcy oddziałów przedszkolnych: Z.Jazienicka, W.Rechul i T.Dąbrowski zorganizowali ze swoimi wychowankami barwny korowód, który przeszedł ulicami Sieniawy w poszukiwaniu śladów najpiękniejszej pory roku. Do maluchów wraz ze swoimi podopiecznymi z klas I-III dołączyły również panie: M.Marcichów, E.Majcher, G.Wikiera i Z.Nowak. Dzieci przygotowały się do uroczystości bardzo starannie. Nauczyły się kilku tematycznych piosenek, przy wydatnej pomocy rodziców i nauczycieli wykonały kolorowe, bibułkowe kwiaty, dzięki czemu pochód ulicami miasteczka miał charakter widowiskowy. Spektakularny pokaz najmłodszych zrobił ogromne wrażenie na przechodniach, którzy jak zwykle na co dzień zabiegani, znaleźli czas , by na chwilę przystanąć i z życzliwym uśmiechem i ujmującą serdecznością zdopingować dzieci do dalszych działań.
Zofia Jazienicka
Zabawa karnawałowa kl. 0-III
Elżbieta Majcher.
Agnieszka Bednarz i Genowefa Wikiera
IV Turniej o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej w Sieniawie im. T.Kościuszki
Dyrektora Szkoły Podstawowej w Sieniawie w piłce nożnej.
W zawodach wzięły udział 4 drużyny w kategorii chłopców i 2 drużyny w kategorii dziewcząt.
Po długiej i zaciętej walce wyłoniono zwycięzców:
Chłopcy:
I miejsce- SP Sieniawa
II miejsce- SP Dobra
III miejsce- SP Wylewa
IV miejsce- SP Sieniawa 2
Dziewczęta:
I miejsce – SP Sieniawa 1
II miejsce- SP Dobra
Najlepszym piłkarzem okazał się Kajetan Kosior, niepokonanym bramkarzem został
Maciej Strenczak- obydwaj zawodnicy są uczniami klasy VIa .
Serdeczne gratulacje!
Jasełka-2013
W klimat tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia wprowadzili nas uczniowie kl. IV w jasełkach pt. „Do Betlejem z krańców świata”. Przesłaniem przedstawienia było ukazanie, że droga do Betlejem zawsze wiedzie obok człowieka potrzebującego pomocy. Na scenie pojawili się Eskimosi, Indianie, mieszkańcy Afryki, Chińczycy. Nie zabrakło oczywiście Polaków, niosących w darze owoce pracy. Świąteczne spotkanie ( nieco różne od tradycyjnych form jasełkowych) uwrażliwiło na fakt, że każde dobro ofiarowane drugiemu człowiekowi trafia w ręce samego Boga. Jest to zachęta, by nie szczędzić gestów dobroci i życzliwości wobec tych osób, z którymi spotykamy się na naszych życiowych drogach. Nad przygotowaniem spektaklu czuwały p. Joanna Mazur oraz s. Urszula Majcher, stroną muzyczną zajmowała się p. Elżbieta Majcher, nagłośnieniem – p. Piotr Majcher, zaś aranżacją sceny – p. Bogusław Bartuś.
Siostra Urszula Majcher
Mikołajki-2013
Stypendia dla najzdolniejszych uczniów
11 LISTOPADA
Andrzejki kl 0-III
Dzień Edukacji Narodowej
Przy okazji serdeczne gratulacje dla nauczycieli, którym wręczone zostały nagrody Dyrektora szkoły oraz Burmistrza Miasta i Gminy Sieniawa.
Genowefa Wikiera
Bliskie a nieznane
28 października 2013 roku gościliśmy w naszej szkole uczniów klasy IV b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku wraz z paniami opiekunkami z Biblioteki szkolnej. Nasi koledzy z Przeworska przyjechali do Sieniawy aby ją poznać i zwiedzić w ramach projektu „Bliskie a nieznane” realizowanego przez Stowarzyszenie „Jedynka”. Rolę gospodarzy pełnili uczniowie klasy IV a, którzy przygotowali dla gości wiele interesujących informacji dotyczących historii miasteczka i jego najciekawszych zabytków. Uczniowie z Jedynki odwiedzili sieniawski ratusz, gdzie z wieży oglądali panoramę Sieniawy i okolic. W kościele parafialnym wysłuchaliśmy ks. proboszcza Jana Grzywacza, który opowiedział wiele ciekawostek na temat historii świątyni. Zwiedziliśmy też kryptę, gdzie spoczywają prochy 22 członków rodu Czartoryskich. Wielu wrażeń dostarczył nam spacer po parku i zwiedzanie pałacowych wnętrz, zaś „kamień szczęścia” na pewno spełni niejedno dziecięce marzenie. W Nadleśnictwie Sieniawa wysłuchaliśmy ciekawej pogadanki na temat flory i fauny naszych okolic oraz spacerowaliśmy po alejkach Arboretum. W Rudce mogliśmy podziwiać pięknie odrestaurowaną XVII – wieczną drewnianą cerkiew. Naszą wycieczkę zakończyliśmy wspólnym ogniskiem na Witoldówce, gdzie wszyscy zajadali pyszne kiełbaski i wesoło się bawili korzystając z pięknej, jesiennej pogody. Z kolei, 14 listopada, nasi uczniowie wraz z opiekunami – p. Katrzyną Bartuś, p. Agnieszką Kamińską i p. Romualdem Górskim odwiedzili Przeworsk. Tym razem rolę przewodników po mieście pełnili uczniowie i panie bibliotekarki z Jedynki. Zwiedziliśmy przeworską bazylikę i jej największy skarb – replikę Grobu Pańskiego. Wysłuchaliśmy tam ciekawych opowieści ks. Jerzego o historii i zabytkach bazyliki. Następnie odwiedziliśmy ratusz, gdzie podziwialiśmy panoramę Przeworska z wysokiej wieży. Mieliśmy też okazję obejrzeć salę ślubów a także wystawę prac znanego artysty przeworskiego Henryka Cebuli i jego rodziny. Zwiedziliśmy też Muzeum oraz spacerowaliśmy po parku. Na zakończenie udaliśmy się do szkoły, gdzie większość dzieci skorzystała z zajęć na pływalni, a pozostali wesoło się bawili grając na Xbox360 w szkolnej bibliotece. W szkole czekał też na nas poczęstunek i ciepła herbatka. Na koniec panie z biblioteki zorganizowały dla wszystkich dzieci gry integracyjne, dzięki którym mogły się lepiej poznać. Obydwie wyprawy dostarczyły wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Kolejny raz potwierdziło się stare porzekadło „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Okazuje się, że wcale nie trzeba daleko wyjeżdżać, by zobaczyć coś ciekawego. Mamy nadzieję, że współpraca między naszymi szkołami będzie się rozwijała, gdyż takie przedsięwzięcia warto kontynuować. Bardzo dziękujemy wszystkim tym, którzy umożliwili nam zwiedzanie Sieniawy i Przeworska.
Katarzyna Bartuś
Pasowanie na ucznia
chcę wyrosnąć na dobrego i wzorowego Polaka.”
30 października 2013r. w budynku Sokoła 47 uczniów klas I Szkoły Podstawowej w Sieniawie im. T. Kościuszki dołączyło do braci uczniowskiej. Dumni, bardzo przejęci pierwszoklasiści pod okiem wychowawców Małgorzaty Marcichów i Elżbiety Majcher, wykazali się swoimi umiejętnościami słowno-muzycznymi przed Dyrekcją szkoły, Rodzicami i zaproszonymi gośćmi. Następnie z wielką powagą, ale i uśmiechem, złożyli ślubowanie. Pan Dyrektor Krzysztof Kolasa pasował każdego z naszych milusińskich „wielkim, szkolnym ołówkiem” na ucznia i wręczył dyplomy. Nikt się nie bał, wręcz przeciwnie - na twarzach uczniów pojawiły się wypieki i błysk w oku : „Nareszcie, jestem uczniem !”. A potem były słodkie niespodzianki, sesje fotograficzne, poczęstunek , rozmowy i życzenia sukcesów, radości i wspaniałych szkolnych przygód.
E.Majcher
3 MAJA
Krystyna Pieczonka
Z wizytą na Słowacji
Szczególne podziękowania kierujemy do pani dyrektor i pana starosty za poświęcony nam cenny czas i bardzo życzliwe przyjęcie.
Pierwsze, nieśmiałe próby nawiązania kontaktów i zawarcia przyjaźni z pewnością wkrótce zaprocentują, gdyż mamy nadzieję na rewizytę. Serdecznie zapraszamy do Sieniawy!
Krystyna Pieczonka
12 kwietnia 2013 r
Z wizytą w bibiotece w Jarosławiu
Z wizytą w bibiotece w Jarosławiu ( PDF )

,,Mali Twórcy"
Joanna Siutyła

Karnawał to czas zabaw i tańców

Orkiestra zagrała rekordowo


Najlepsi uczniowie otrzymali stypendia

Euroweek – Szkoła Liderów.

Stawiamy na języki obce!

Spotkanie z Chińczykiem.

Jasełka szkolne

Spotkanie z odkrywcą i podróżnikiem
Jest podróżnikiem, pisarzem, zawodowym muzykiem, pilotem samolotowym, organizatorem wypraw samochodowych,
jak też autorem wielu publikacji związanych z Syberią. W ubiegłym tygodniu pisarz gościł w Sieniawie, gdzie m.in. spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej w Sieniawie.
Podczas blisko półtoragodzinnego spotkania Romuald Koperski opowiadał bardzo interesująco o swoich wyprawach przez Syberię. Prelekcji towarzyszył pokaz slajdów dotyczący zimowej wyprawy samochodowej w 2008 roku, która miała swój początek na przylądku Roca w Portugalii i wiodła poprzez Paryż, Gdańsk, Moskwę, Omsk, Jakuck, Kołymskoje, Przylądek Czukotka, aż po Cieśninę Beringa. Pisarz przebył ją niemieckim samochodem wojskowym w towarzystwie dwóch innych podróżników. - Na Syberii są miliony rzek, które zimą zamarzają i stają się drogami, jak na przykład rzeka Kołyma czy Lena o szerokości 30 kilometrów - mówił R. Koperski - W okresie zimowym rzeki stają się autostradami ?, którymi można podróżować. Często w trakcie naszej podróży kompas i mapy stawały się bezużyteczne. Przy temperaturze minus 60 stopni Celsjusza o życiu decyduje benzyna i ogień. Podróżnik wspomniał o spotkaniach z miejscową ludnością.
Czukcze prowadzą koczowniczy tryb życia - mówił - Są ciągle w drodze, żyją w skórzanych, nieogrzewanych namiotach zwanych jarangami i przemieszczają się za reniferami, od których zależy ich życie. Gość opowiedział także o obiedzie z renifera, w którym miał okazję uczestniczyć, jak też o swoim pobycie nad Jeziorem Bajkał, gdzie występują endemiczne drzewa z korzeniami na wierzchu. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć zdjęcia, na których uwiecznione zostały: droga kołymska, kopalnie złota i diamentów oraz polska osada Wierszyna. - Mieszkańcy Syberii to niezwykle uczynni, otwarci i zarazem gościnni ludzie - przekonywał - Tam nie zamyka się przed nikim drzwi.
Pisarz zrelacjonował także swój pobyt w Irkucku, którego co 8 - 10 mieszkaniec ma powinowactwo z Polską.
To właśnie z myślą o mieszkających tam naszych rodakach Romuald Koperski niemal każdego roku organizuje pomoc humanitarną. W trakcie spotkania nie zabrakło pytań od publiczności, na które gość chętnie odpowiadał. Na koniec zaś podróżnik wykonał koncert na pianinie, na repertuar którego składały się znane rosyjskie pieśni i melodie. Była też chwila na wspólne zdjęcie, a ponadto, można było nabyć książki autorstwa Koperskiego wraz z jego autografem.
Andrzejki – czas wróżb i czarów
Tradycyjnie wróżono z butów, skórek z jabłek, lano wosk. Wróżby uzupełniały różnorodne zabawy z rekwizytami.
O pełne brzuszki swoich pociech zadbali rodzice. Były kanapki, ciasto, napoje, słodycze i owoce.
Wszyscy bawili się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej przy dźwiękach rytmicznej muzyki.
Zabawa andrzejkowa była jednocześnie wspaniałą lekcją tradycji.
Genowefa Wikiera

ZIELONA SZKOŁA
ZIELONA SZKOŁA
Od kilkunastu lat w Szkole Podstawowej w Sieniawie im. T.Kościuszki organizowane są wyjazdy dzieci do
Rymanowa Zdroju na „Zieloną szkołę”.
W bieżącym roku szkolnym turnus trwał od 19 do 25 listopada. Dzieciom zaoferowano odpoczynek w ośrodku
położonym z dala od ruchu ulicznego, ze smacznymi, domowymi posiłkami. Nasi podopieczni pod kierunkiem
wykwalifikowanej kadry pedagogicznej rozwijali swoje zainteresowania, odkrywali talenty,
kształtowali charaktery i integrowali się. Pobyt uczniów w Domu Wczasów Dziecięcych
cechowała ( jak zawsze) wysoka wartość dydaktyczna: nauka poprzez zabawę i aktywne uczestnictwo w warsztatach,
inspirowanie dzieci do szukania wiedzy w kontaktach z przyrodą i ludźmi.
Zajęcia odbywały się przez cały dzień wg programów dostosowanych do ich wieku i predyspozycji
psychofizycznych. Codzienne spacery na świeżym powietrzu, klimat uzdrowiskowy sprawiły ,
że dzieci powróciły do domów
z nowym zapasem sił witalnych i chęci do nauki.
Należy podkreślić , że wycieczka była też bardzo atrakcyjna cenowo- rodzice pokryli tylko nieznaczną
część kosztów, dlatego, że uzyskaliśmy wysokie dofinansowanie z budżetu Miasta i Gminy Sieniawa.
Dzięki tej inicjatywie wszyscy zainteresowani uczniowie , niezależnie od sytuacji materialnej,
mogli skorzystać z oferty.
Krystyna Pieczonka
11 LISTOPADA 2012

Pasowanie na ucznia
uczniowskiej przyjmowano dzieci z klas pierwszych. W tym dniu o godzinie 9.30 w sali gimnastycznej
zgromadzili się uczniowie edukacji wczesnoszkolnej, dzieci z klas zerowych, wychowawcy a także
rodzice i członkowie rodzin pierwszoklasistów. Otwarcia uroczystości dokonał dyrektor szkoły Krzysztof Kolasa,
który serdecznie powitał zaproszonych gości, nauczycieli i młodzież. Uczniowie klasy I a i I b, ubrani w galowe
stroje, zaprezentowali się w programach artystycznych przygotowanych przez wychowawczynie:
Joannę Siutyła i Bożenę Kamionka.
W dalszej części uroczystości nastąpiło Ślubowanie pierwszoklasistów ,
a po nim Pasowanie na Ucznia dokonane przez pana dyrektora - tradycyjnie wielkim ołówkiem.
Starsi koledzy z SU ciepło powitali nowych uczniów i uczennice. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. W klasopracowniach czekał na nich poczęstunek przygotowany przez rodziców.
W realizację uroczystości zaangażowali się nauczyciele:
Bogusław Bartuś - wykonał dekorację i Piotr Majcher – czuwał nad nagłośnieniem.
Bożena Kamionka

Dzień Edukacji Narodowej
słowno- muzycznym zaprezentowali się uczniowie klas II a i IIb pod opieką
pp. Agnieszki Bednarz i Genowefy Wikiery. W programie wystąpił również zespół perkusyjny Mini- Band oraz
dziewczęca grupa taneczna z Leżachowa. Stronę muzyczną opracowała p. Elżbieta Majcher, scenografię przygotował
p. Bogusław Bartuś, a o efekty akustyczne zadbał p. Piotr Majcher..
Genowefa Wikiera

SKO
podpisała umowę patronacką z Bankiem Spółdzielczym w Rzeszowie o/ Sieniawa
w zakresie działalności Szkolnej Kasy Oszczędności. Opiekunami SKO
zostały panie Joanna Mazur i Wiesława Augustyn- Daź.
Równocześnie szkoła zgłosiła swój udział w konkursie
„ Dziś oszczędzam w SKO, jutro w Banku Spółdzielczym”, który organizowany jest
corocznie pod patronatem Banku. Celem konkursu jest propagowanie
wśród uczniów członkowstwa w SKO, upowszechnienie idei systematycznego
oszczędzania i racjonalnego gospodarowania pieniędzmi oraz popularyzowanie
wiedzy o działalności banków spółdzielczych i Banku Zrzeszającego.
Wszystkie ważne informacje dotyczące działalności SKO przekazała na spotkaniu z uczniami
dyrektor banku pani Marta Mazur.
Joanna Mazur
Nowy rok szkolny 2012-2013
Przyjęliśmy do naszego grona pierwszoklasistów. Wszystkim na starcie życzymy
samych piątek i szóstek. Powodzenia!
1 czerwca 2012 r.

21 maja 2012r.
Dalsza część uroczystości odbyła się w sali widowiskowej CKSiR „ Sokół”. Po odśpiewaniu przez uczniów hymnu szkoły głos zabrał dyrektor p. Krzysztof Kolasa oraz burmistrz p. Adam Woś.
Po części oficjalnej, uczniowie klas IVc i Vc pod kierunkiem pani Lidii Mróz, zaprezentowali humorystyczne przedstawienie pt. : Telewizomania”. Jego treść nawiązywała do słów patrona, że „ największym zwycięstwem jest to, które odnosimy nad nami samymi”, zachęcając wszystkich, którzy w nadmiarze spędzają czas przed telewizorem, komputerem, do zmiany swoich nawyków na rzecz aktywnego wypoczynku.
Na zakończenie uroczystości odbył się Mini- Playback Show. Wystąpili w nim laureaci klasowych konkursów. Zabawa cieszyła się wielkim zainteresowaniem, szczególnie wśród najmłodszych dzieci. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się wspaniale, czego potwierdzeniem były gromkie brawa i radość na widowni.
Nad przebiegiem uroczystości czuwali:
Lidia Mróz, Agnieszka Kamińska, Elżbieta Majcher, Bogusław Bartuś, Piotr Majcher.
3 maja 2012 r.
z okazji 221. rocznicy uchwalenia konstytucji
( pierwszej w Europie i drugiej na świecie).
Po części oficjalnej w programie artystycznym zaprezentowali się uczniowie klas trzecich pod kierunkiem nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, p. Bożeny Kamionki i p. Joanny Siutyły. W repertuarze znalazły się scenki rodzajowe, piosenki, taniec polonez i występ dzieci grających na dzwonkach chromatycznych.
Pierwszy pokaz, to rys historyczny wydarzeń majowych, przedstawionych
w formie lekcji, przeplatanej pieśniami okolicznościowymi. Klimat epoki dopełniły dzieci, ubrane w stroje krakowskie, koncertujące na dzwonkach chromatycznych. Niezwykłym akcentem był polonez, brawurowo i z właściwym sobie wdziękiem wykonany przez trzecioklasistów, w strojach, z czasów Księstwa Warszawskiego.
Na zakończenie mali aktorzy odśpiewali pieśń” Jak długo w sercach naszych”, potęgując w ten sposób radosny nastrój całej uroczystości.
Scenografię do przedstawienia zaprojektował i wykonał p. Bogusław Bartuś
( przepiękna i bogata, podkreślająca atmosferę i dziecięcy charakter spektaklu).
Nad stroną muzyczną czuwała niezawodnie p. Elżbieta Majcher, a nad techniczną- p. Piotr Majcher.
Mali artyści, debiutując na scenie, w tak z wielkim rozmachem przygotowanym przedstawieniu, mogą utrwalić sobie w pamięci motto:
„Śmiejemy się lub smucimy-Myślimy, przeżywamy, zapominamy o całym świecie.
Zwłaszcza, gdy sami stajemy się aktorami”.

Z kopyta kulig rwie...

23.02.2012r. klasy szóste, pod opieką wychowawców: p. Bożeny Dyrdy, Elżbiety Majcher , Małgorzaty Pisarczyk i Katarzyny Bartuś oraz klasa IVB z p. Krystyną Pieczonką i Lucyną Łańcucką, wybrały się na zimowe szaleństwo do Radawy. Z rana , już na miejscu, czekało na nich kilka wspaniałych zaprzęgów konnych. Przy dźwiękach dzwoneczków dwie grupy wyruszyły na przejażdżkę saniami po sieniawskim lesie. Przedniej zabawie towarzyszył śpiew , bitwa na śnieżki i wyścigi za saneczkami. Śmiechu było, co niemiara! Po takich atrakcjach uczniowie i nauczyciele z ochotą zasiedli do wspólnego ogniska. Gorąca herbata i upieczona kiełbaska smakowały wyjątkowo… Jak się okazało, wykorzystali ostatnią szansę, bo następnego dnia śnieg stopniał i wygląda na to, że koniec zimy. Do zobaczenia za rok!
DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W styczniu 2012 r. w Szkole Podstawowej
im. T. Kościuszki w Sieniawie odbył się Dzień Babci
i Dziadka, na który licznie przybyli zaproszeni goście,
czyli dziadkowie i babcie dzieci oddziałów przedszkolnych oraz Dyrektor szkoły.
Z tej to okazji dzieci oddziałów 0a, 0b oraz 0c
przedstawiły program artystyczny, przygotowany pod
opieką swoich wychowawców.
0a Wiesławy Rechul, 0b Zofii Jazienickiej i
0c Tomasza Dąbrowskiego. Ciepło i tkliwie, a niekiedy
wnucząt, które poprzez wiersze, piosenki i tańce
podziękowały swoim ukochanym Babciom i Dziadkom
za ich miłość. Po przedstawieniu dzieci wręczyły
prezenty i zaprosiły dziadków na poczęstunek
przygotowany przez rodziców,
którym serdecznie dziękujemy.
Z okazji dnia Babci i Dziadka życzymy
Seniorom dużo zdrowia, wiele radości i miłości
oraz wszystkiego najlepszego na dalsze lata życia.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
10.11.2011r. odbył się uroczysty apel z okazji 93. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Grupa uczniów z klas IV-VI przedstawiła montaż słowno- muzyczny, w którym przypomniano dzieje Święta Niepodległości oraz zaprezentowano kilka okolicznościowych scenek i wierszy.
Chór, pod kierunkiem
p. Elżbiety Majcher odśpiewał wiązankę pieśni legionowych i patriotycznych.
Za scenariusz i reżyserię odpowiedzialne były pp. Małgorzata Pisarczyk
i Katarzyna Bartuś, dekorację wykonał p. Bogusław Bartuś , nad stroną techniczną czuwał p. Piotr Majcher.
Międzynarodowe Święto Edukacji w Sieniawie
13.10.2011 r. w sieniawskim „Sokole” odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia
Edukacji Narodowej, przygotowana przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Sieniawie im.
Tadeusza Kościuszki. Uroczystość miała szczególny wymiar, gdyż uczestniczyła w niej
delegacja nauczycieli i uczniów z miejscowości Pecovska Nova Ves ze Słowacji.
Dyrektor Krzysztof Kolasa i germanistka Regina Krzemińska czynili honory gospodarzy
– zaprosili gości do zwiedzenia lokalnych zabytków, oprowadzili po Rynku, a na koniec
zorganizowali spotkanie integracyjne słowackich uczniów z harcerzami. Inicjatorką
wspólnych gier i zabaw była drużynowa Agnieszka Bednarz
.
Słowackim nauczycielom bardzo podobał się program artystyczny w wykonaniu dzieci
z klas I- VI, przygotowany przez panie Krystynę Pieczonkę i Elżbietę Majcher, byli też pod
ogromnym wrażeniem gościnności gospodarzy. Wyrazili chęć dalszej współpracy w celu
wymiany doświadczeń pedagogicznych, wzajemnego poznania tradycji i kultur. Następne
spotkanie, tym razem w Słowacji – już wkrótce.
Podróżnicy z Norwegii
Cały ich dobytek mieści się w jukach trzech osłów, które towarzyszą im w podróży.
Niedawno było o nich głośno, gdy ktoś zastrzelił jednego osiołka w okolicach Golubia-Dobrzynia.
Z wędrowcami można porozumieć się w języku angielskim i niemieckim , są bardzo mili.


Podróżnicy z Norwegii odwiedzili też Sieniawę. Pozostali tu kilka dni.
W krótkiej rozmowie z panią Elżbietą Majcher miły pan wędrowiec wyjaśnił,
że kierują się teraz na wschód i przez Białoruś i Rosję, chcą zawędrować aż do Mongolii.
Osiołki są bardzo zadbane i mają swoje imiona Rosalita, Katarina i Desire.
Trzymamy kciuki za Marianne i Wernera, by w zdrowiu dotarli do upragnionego celu.
Mamy też nadzieję, iż naszą miejscowość będą wspominać z wielką sympatią.
1 września 2011/2012
1 września 2011r. w sali widowiskowej budynku Sokoła odbyło się rozpoczęcie nowego roku szkolnego.
Po uroczystej mszy świętej w Kościele p.w. Wniebowzięcia NMP ,
w sieniawskim Sokole, rok szk. 2011/ 2012 zainaugurowali
Burmistrz Miasta
i Gminy w Sieniawie -Pan Adam Woś i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sieniawie im. Tadeusza Kościuszki- Pan Krzysztof Kolasa.
Dopełnieniem uroczystości był występ uczniów naszej szkoły w spektaklu Witaj szkoło!
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć.
19 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Sieniawie
9 stycznia 2011 wyruszyła na ulice Sieniawy oraz po jej okolicach liczna grupa wolontariuszy WOŚP. Byli to uczniowie Szkoły Podstawowej w Sieniawie, Szkoły Podstawowej w Czercach, Gimnazjum i Zespołu Szkół w Sieniawie.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas szóstych: Joanna Biedroń, Aleksandra Chamik, Natalia Ogryzek, Wiktoria Majcher, Karolina Płocica, Gabriela Paluch, Natalia Baj, Marek Antosz, Krystian Rutkowski, Maciej Frączek, Grzegorz Brzyski, Kamil Wysocki, Renata Kowalczyk, Katarzyna Łata, Joanna Papasz, Małgorzata Kosior, Diana Czercowy, Agnieszka Pyrczak, Karol Sobina, Piotr Buniowski, Maciej Kisiel.
Bazą dla wolontariuszy była nasza szkoła dzięki uprzejmości dyrektora p. Krzysztofa Kolasy. Tutaj wolontariusze mogli napić się herbaty, zjeść kanapkę, a o godz. 13 mieli przygotowany przez p. Janusza Bojarskiego ciepły posiłek.
Od godz. 16 wolontariusze przebywali w sali widowiskowej „Sokoła” , gdzie odbywały się koncerty zespołów, a w przerwach między nimi miała miejsce aukcja na rzecz WOŚP.
Ostatnim punktem programu było widowisko kabaretowe pt.” Odnowienie matury”, przygotowane przez nauczycieli ze szkół miasta i gminy Sieniawa.
Na zakończenie odbyło się tradycyjne „światełko do nieba”.
W wyniku tej akcji nasi wolontariusze zebrali sumę 10.488,22 złotych. W tym roku zbierane były pieniądze dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi.
Kochani wolontariusze. W dniu 19 Finału WOŚP zbieraliście pieniądze, aby pomóc chorym dzieciom. Wykazaliście się piękną postawą, macie wrażliwe serca i nie jest wam obojętny drugi człowiek. My, nauczyciele jesteśmy z was bardzo dumni.
Wielkie brawa i gorące podziękowania.
Lucyna Łańcucka
Święto Edukacji Narodowej 2010 r.

13 października 2010r. w sali widowiskowej Ośrodka Kultury „ Sokół”
w Sieniawie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Na początku, prowadzące program Gosia Krzemińska i Monika Malinowska przybliżyły nam rolę nauczyciela z racji wykonywanego zawodu.
W części artystycznej dzieci z klas I-VI zaprezentowały pokaz( wybranych) osobowości, charakterów nauczycielskich i uczniowskich, w rytmach muzyki dyskotekowej- w konwencji kabaretowego pokazu mody. Przy aprobacie publiczności wystąpili( wg kolejności):
Profesor Kogutek- Benio Kosior
Anielsus permanentus- Ewa Woś
Luzakus delektus- Karolina Płocica
Służbistus dyscyplinus- Emilka Kruk
Aktiwus maniakus- Wiktoria Majcher
Sceptikos minimalis- Wiktoria Litwin
Kajdankus slalomus- Karolina Stafiej
Bazyliszkus moralis- Natalia Ogryzek
Nikotinus momentis- Zuzia Bartuś i Natalia Siutyła
Sieniawiakus lokalis- Daniel i Krystian Pigan
Tępota flegmata- Asia Papasz
Blondica maxima- Klaudia Krawczyk
Metalus nierdzewus- Asia Biedroń
Pesimizma fascinata- Sylwia Gancarz
Taboretus bujalis- Gabi Paluch
Unikata okulista- Ania Stawarz
Gumata szczękali- Hubert Majcher
Tkanina deficita- Michał Ciurko i Maciek Frączek
Wokalistka – Ania Woś
Saksofon-Beniamin Kosior
Trąbka- Kajetan Kosior
Należy podkreślić, że wszyscy biorący udział w przedstawieniu, musieli sie wykazać talentem aktorskim, dużą dozą pomysłowości i odwagi scenicznej.Brawo!
W części oficjalnej jako pierwszy głos zabrał burmistrz Sieniawy, Pan Adam Woś. Z okazji święta złożył życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Przy okazji, wręczył nagrody zasłużonym dla oświaty nauczycielom:
Pani Lidii Mróz – nauczycielce języka polskiego,
Panu Krzysztofowi Kolasie- dyrektorowi szkoły, nauczycielowi historii.
Następnie z krótkim przemówieniem wystąpił dyrektor szkoły, który przyznał nagrodę nauczycielom za osiągnięcia dydaktyczno- wychowawcze. Wyróżnieni:
Pani Małgorzata Grycko- wicedyrektor szkoły, nauczyciel matematyki,
Pani Elżbieta Majcher- nauczyciel muzyki,
Pan Bogusław Bartuś- nauczyciel plastyki,
Pani Krystyna Pieczonka- nauczyciel języka polskiego.
Na szczególne podziękowanie ze strony organizatorów akademii zasługują:
Elżbieta Majcher i Piotr Majcher- za stronę muzyczną, oświetlenie, efekty specjalne i niezawodny dozór techniczny, Bogusław Bartuś- za wspaniałą dekorację, Samorząd Uczniowski( opiekun- Pani Wiesława Augustyn – Daź) – pomoc i zaangażowanie w realizację zamierzonego zadania.