Działalność Drużyny Harcerskiej Sokoły SP w Sieniawie


Link do (Związek Harcerstwa Polskiego)Drużyna harcerska „Sokoły”, prowadzona przez drużynową Agnieszkę Bednarz i pwd. Barbarę Drapałę, liczy 23 uczniów z kl. 4-6 ze Szkoły Podstawowej w Sieniawie. Zbiórki odbywają się raz w tygodniu, w miarę potrzeb częściej.

Działalność drużyny skupiona jest na kultywowaniu tradycji patriotycznych: w dniu Święta Niepodległości harcerze uczestniczą we Mszy Świętej za Ojczyznę oraz pełnią wartę w miejscach pamięci narodowej. Drużyna przywozi również do naszego miasta Betlejemskie Światełko Pokoju na święta Bożego Narodzenia.

Ponadto, drużyna dba o wizerunek szkoły, biorąc udział w Festiwalach Piosenki Harcerskiej na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim.

W celu wymiany doświadczeń bierzemy udział w zlotach harcerskich, biwakach, rajdach sobótkowych oraz szkoleniach funkcyjnych.

W ramach zdobywania sprawności drużyna poznaje od kwietnia 2009 r. pierwszy stopień języka migowego.Odwiedzamy świetlicę dla niesłyszących "Effatha" w Łańcucie, bierzemy udział w przedstawieniach w języku migowym, kongresach,rekolekcjach dla niesłyszących.
Wzięliśmy również udział w warsztatach z bibułkarstwa, prowadzonych przez p. Marię Drapałę.

Działalność DH skupiona jest również na uwrażliwianiu jej członków na potrzeby innych: harcerze organizują akcję „Słodka gwiazdka”, podczas której zbierają słodycze oraz upominki dla dzieci z Domu Dziecka nr 1 w Jarosławiu.

Harcerze biorą też czynny udział w życiu szkoły prowadząc szkolną gazetkę ścienną, uaktualniając swoją działalność na stronie internetowej Miasta i Gminy Sieniawa oraz włączając się do programu obchodów nadania szkole im. Tadeusza Kościuszki.

Wszystkich chętnych do włączenia się w działalność harcerstwa serdecznie zapraszamy.

Z harcerskim Czuwaj!

Agnieszka Bednarz, Barbara Drapała -Drużynowe 4 Drużyny Harcerskiej „Sokoły” z Sieniawy

To już za nami


WYDARZENIA 2009/2010.


W roku harcerskim 2009/2010, drużyna wykonuje zadania związane z Rokiem Pamiątek i Służby w ZHP, i nie tylko.


70 ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ, 8 września Przeworsk.OGNISKO INTEGRACYJNE - podział na zastępy przyjęcie nowych harcerzy,
12 września, Ubieszyn.


ZLOT HUFCA PRZEWORSK, 25 - 26 września Mikulice.


WIECZÓR POEZJI O OJCU ŚWIĘTYM, 16 października, kościół w Sieniawie.


PORZADKOWANIE GROBÓW, 30 października, cmentarz w Sieniawie.


SPOTKANIE Z IRENĄ LEWANDOWSKĄ, historykiem i byłą drużynową „Czarnej Trzynastki”, twórczynią prac o historii skautingu na Kresach. 3 listopada Przeworsk.


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI, 11 listopada.MIĘDZYNARODOWA ZBIÓRKA z drużyną piłkarską z Senegalu, 27 listopada.

ŚWIATOWY DZIEN OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH, odwiedziny w Środowiskowym Domu Samopomocy w Sieniawie, 3 grudnia.
SPOTKANIE Z MISJONARZEM Z KAZACHSTANU, ks. Józefem Stawarskim,
4 grudnia.


BIWAK ZIMOWY, 18-19 luty, Sieniawa


Migająca drużyna


Potrzebujesz nowszej wersji odtwarzacza flash!

Gorące podziękowania za pomoc w nagraniu piosenki „Bogu wyśpiewam” kierujemy do:

Zespołu w składzie:

Dominik Dudek – perkusja ( kierownik zespołu)
Bartek Kulpa – klawisze
Wojtek Grzywna – bass
Andzia Pigan – gitara
Marcin Bednarz, Paweł Pigan – trąbki
Justyna, Gosia, Ania Marczewskie – wokal
Szczególne podziękowania za ogrom pracy kierujemy dla naszego kamerzysty i fotografa p. Piotra Majchra.


p>W ramach zdobywania sprawności, od kwietnia 2009 r. 4 Drużyna Harcerska „Sokoły” poznaje język migowy. Do stycznia 2010 r. ośmioro harcerzy biorących udział w zajęciach, prowadzonych przez pwd Barbarę Drapała, opanowało ok. 150 znaków ideograficznych, liczebniki od 1-1000, oraz daktylografię - alfabet palcowy.

Wraz z pwd Drapałą, harcerze odwiedzają świetlicę dla niesłyszących „Effatha”, działającą przy kościele farnym w Łańcucie, oraz 2 razy w miesiącu uczestniczą we mszy św. dla niesłyszących w kościele św. Stanisława i Wojciecha w Rzeszowie, na której migają modlitwę wiernych.Mając świadomość potrzeby integracji z osobami niesłyszącymi harcerze wzięli udział w I Kongresie Osób Niepełnosprawnych Archidiecezji Przemyskiej, organizowanym przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Kongres miał miejsce 8 października w Jarosławiu. Drużyna uczestniczyła w grupie dyskusyjnej pt. „Problemy osób niesłyszących”, oraz podziwiała występy artystyczne dzieci z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla niesłyszących w Przemyślu.5 listopada 2009 r. w Łańcucie, czworo harcerzy – Joanna Biedroń, Patrycja Garbaty, Agata Grycko, Karol Sobina, wzięło udział w przedstawieniu w języku migowym pt. „Szkoła”, w którym wystąpili wraz z osobami niesłyszącymi z Łańcuta, w ramach II-go Przeglądu Artystycznego Osób Niepełnosprawnych.W połowie grudnia, cztery harcerki - Agata Grycko, Patrycja Garbaty, Ala Krzemińska, Joanna Biedroń, wzięły udział w 3-dniowych rekolekcjach z osobami niesłyszącymi w Rzeszowie-Przybyszówce, na których integrowały się z młodzieżą z ośrodka dla niesłyszących w Przemyślu poprzez wspólne zabawy, prace w grupach, miganie na mszach świętych i przedstawienia-pantomimy, poznając nowe znaki i utrwalając już znane.17 stycznia harcerze Karol Sobina, Marlena Bachórz, Gosia Krzemińska, Renata Kowalczyk przedstawili jasełka w języku migowym w Rzeszowie Farze, występ przeplatany był tańcem dzieci niesłyszących z ośrodka z Przemyśla.
WYDARZENIA 2008/2009.


 • ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ. SPOTKANIE Z KOMBATANTAMI
  (8 września 2008 r.)
 • BIWAK HARCERSKI W JAWORNIKU POLSKIM (27 września 2008 r.)
 • UROCZYSTOŚCI CHORĄGWI W RZESZOWIE – ZBIÓRKA
  SZTANDAROWA.(8 listopada 2008 r.)
 • JASEŁKA W KINIE SOKÓŁ
  (17 stycznia 2009 r.)
 • OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL PIOSENKI HARCERSKIEJ ŚPIEWOGRANIEC
  (TARNOBRZEG, 28 marca 2009 r.)
 • PALMA WIELKANOCNA
  (Marzec 2009 r.)
 • WARTA W ROCZNICĘ ŚMIERCI WIELKIEGO POLAKA
  JANA PAWŁA II (2 kwietnia 2009 r.)
 • HUFCOWY FESTIWAL PIOSENKI HARCERSKIEJ
  (PRZEWORSK, 3 kwietnia 2009 r.)
 • CHORĄGWIANY FESTIWAL PIOSENKI
  HARCERSKIEJ (ROPCZYCE, 18 kwietnia 2009 r.)
 • OBCHODY DNIA ŚW. JERZEGO W PRZEWORSKU
  (26 kwietnia 2009 r.)
 • UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTA FLAGI
  (2 maja 2009 r.)
 • RAJD W LEŻACHOWIE
  (9 maja 2009 r.)
 • DZIEŃ PATRONA SZKOŁY. BURMISTRZ SIENIAWY ADAM WOŚ OTRZYMUJE HONOROWĄ ODZNAKĘ PRZYJACIELA HARCERSTWA
  (21 maja 2009 r.)
 • POWITANIE FLISAKÓW nad rzeką San
  (14 czerwca 2009 r.)
 • RAJD SOBÓTKOWY W GNIEWCZYNIE
  (21 czerwca 2009 r.)


WYDARZENIA 2007/2008.


 • ZLOT HARCERSKI W GRZĘSCE
  (28 – 29 września 2007 r.)
 • PODCHODY W PARKU W SIENIAWIE
  (październik 2007 r.)
 • REALIZUJEMY PROGRAM ,,HARCERSKA SŁUŻBA PAMIĘCI NARODOWEJ''
  (11 listopada 2007 r.)
 • BIWAK ZIMOWY W PRZEWORSKU
  (22 – 23 stycznia 2008 r.)
 • HUFCOWY FESTIWAL PIOSENKI
  HARCERSKIEJ (PRZEWORSK 23 stycznia 2008 r.)
 • SZKOLENIE DLA FUNKCYJNYCH W HADLACH SZKLARSKICH
  (18 marca 2008 r.)
 • WARTA PRZY POMNIKU
  JANA PAWŁA II – rocznica śmierci (2 kwietnia 2008 r.)
 • CHORĄGWIANY FESTIWAL PIOSENKI
  HARCERSKIEJ (JASŁO 19 kwietnia 2008 r.)
 • OBCHODY DNIA ŚW. JERZEGO – PATRONA SKAUTINGU
  (20 kwietnia 2008 r.)
 • DNI SIENIAWY
  (19 lipca 2008 r.)FESTIWALE


 • CHORĄGWIANY FESTIWAL PIOSENKI HARCERSKIEJ (JASŁO 2008 r.)


 • W sobotę 19 kwietnia 2008 r. na scenie jasielskiego Domu Kultury wystąpiła 4 DH „Sokoły” działająca przy Szkole Podstawowej w Sieniawie, prowadzona przez drużynowe Agnieszkę Bednarz i Barbarę Drapałę.Okazją do pokazania naszych talentów wokalnych był Chorągwiany Festiwal Piosenki Harcerskiej. W tym roku festiwal przebiegał pod hasłem

  "NAPRZÓD BRACIA SKAUCI, NIECHAJ RAŹNO ZABRZMI ŚPIEW".

  Jego celem była promocja dorobku kulturalnego gromad i drużyn oraz popularyzowanie piosenek harcerskich i skautowych. W festiwalu wystąpiliśmy jako laureaci wyłonieni podczas festiwalu hufcowego w Przeworsku, który odbył się na feriach zimowych 24 lutego 2008 r.

  W tym roku do Jasła przyjechały 43 drużyny harcerskie z 14 hufców chorągwi podkarpackiej, łącznie około 700 uczestników, którzy wystąpili w pięciu kategoriach: gromady zuchowe, drużyny harcerskie, starszoharcerskie, wędrownicze i wielopoziomowe.

  Naszą kategorię – drużyny harcerskie - reprezentowało 12 drużyn z Podkarpacia. Zaśpiewaliśmy 2 piosenki – „Wspomnienie” oraz „Harcerskie ideały”. Ku naszej ogromnej radości, jury przyznało nam 3. miejsce. Otrzymaliśmy pamiątkowe lilijki, nagrody książkowe oraz dyplom, zaś najważniejsze, co pozostanie na długo w naszych sercach, to niezapomniane chwile radości i świetna zabawa. Jesteśmy dumni z tego, że po raz pierwszy udało nam się zaistnieć na szczeblu wojewódzkim oraz w pełnym, nowym umundurowaniu, zasponsorowanym przez naszego burmistrza, p. Adama Wosia.

  Teraz czekają nas przygotowania do Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Harcerskiej „Śpiewograniec” w Tarnobrzegu, gdzie będziemy godnie i z dumą reprezentować hufiec Przeworsk oraz promować naszą gminę Sieniawa.

 • OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL PIOSENKI HARCERSKIEJ ŚPIEWOGRANIEC W TARNOBRZEGU


 • W dniach 27 lutego -1 marca 2009 r. 4 DH „Sokoły” wzięła udział w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Harcerskiej ŚPIEWOGRANIEC w Tarnobrzegu .Bawiliśmy się tam świetnie i podpatrywaliśmy umiejętności wokalne i instrumentalne drużyn harcerskich z całej Polski: Krakowa, Jasła, Rzeszowa, Warszawy, Łodzi, Gdańska.

 • HUFCOWY FESTIWAL PIOSENKI HARCERSKIEJ W PRZEWORSKU 2009 r.
  oraz CHORĄGWIANY FESTIWAL PIOSENKI HARCERSKIEJ
  W ROPCZYCACH 2009 r.


 • W dn. 3 kwietnia 2009 r. w Przeworsku odbył się coroczny HUFCOWY FESTIWAL PIOSENKI HARCERSKIEJ. Jego celem była promocja dorobku kulturalnego gromad zuchowych i drużyn harcerskich oraz popularyzowanie piosenki harcerskiej i patriotycznej, oraz integracja drużyn i gromad z powiatu. Już po raz drugi wzięła w nim udział gromada zuchowa, prowadzona przez drużynową Małgorzatę Marcichów oraz 4 DH „Sokoły”, nad którą czuwają drużynowe Agnieszka Bednarz i Barbara Drapała. Gromada zuchowa otrzymując II miejsce udowodniła, że potrafi godnie i z uśmiechem zaprezentować się na scenie, zaś „Sokoły” piosenkami - „Serce w plecaku” oraz „ Ogniska już dogasa blask” zajęły I miejsce w kategorii drużyn harcerskich. Jednocześnie drużyna została nagrodzona wysokim 2. miejscem spośród wszystkich wygranych. Tym samym drużyna zakwalifikowała się na etap wojewódzki CHORĄGWIANEGO FESTIWALU PIOSENKI HARCERSKIEJ w Ropczycach, który odbył się 18 kwietnia 2009 r. Zdobyliśmy tam III miejsce w kategorii drużyn harcerskich. Drużyn było wiele…
  „NIE POZWOLIMY BY JĄ STARŁ NIEUBŁAGANY CZAS”